Бузівський заклад дошкільної освіти "Сонечко"

 





Екологічне виховання

 

 

   

                                                                                       

 

 

 

 

 

Природа – могутнє джерело пізнання , яке через спілкування розкриває людині свої таємниці й робить її більш чутливою до навколишнього світу.

 

Людина – частина природи, потяг до всього живого закладений у ній від самого народження, та чи не найяскравіше виявляється в дитячому віці.
Дошкільний вік – найважливіший етап у становленні екологічногосвітогляду людини, передбачає створення передумов гуманної взаємодії з природним довкіллям.

 

Дошкільний вік характеризується підвищеною допитливістю в різних сферах, але особливий інтерес діти проявляють до природи. Тому екологічне виховання в дитячому садку займає важливе місце в розвитку пізнання навколишнього світу, виробленні гуманного ставлення до всього живого і формуванні усвідомленого поведінки у природному середовищі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Досліди для дітей дошкільного віку

ДОСЛІДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ВОДОЮ

Завдання: Закріплювати знання дітей про властивості води (чиста, прозора, брудна, каламутна, забруднена, кольорова, тепла, холодна, розливається, ллється, капає). Формувати у дошкільнят переконання, що вода — це рідина, її не можна поставити, покласти. Розвивати спостережливість, допитли-вість, здатність встановлювати найпростіші зв’язки і взаємозв’язки в стані речовин.
Дослід № 1.
Припущення: Колір води не залежить від барвника.
ХІД ДОСЛІДУ
У дві прозорі склянки налити воду з водопровідного крана та дощову. Про-понувати порівняти її.У склянку з водою покласти кілька кришталиків мар-ганцевокислого калію. Якого кольору стала вода? Аналогічно проробити дослід, добавляючи інші барвники (два-три). Діти роблять висновок, що колір води залежить від барвника.
Дослід № 2.
Припущення: Вода — це рідина.
ХІД ДОСЛІДУ
Продемонструвати властивість води розливатися в різних напрямках, утво-рюючи плями різної форми і розміру. Вода ллється єдиною цівкою з посудини носиком (чайник, глечик, поливальниця) і кількома цівками, з по-суду, що має овальний або круглий отвір. Чому?
Дослід № 3.
Припущення: Смак води залежить від розчинених в ній речовин.
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонувати дітям скуштувати воду на смак. Вона без смаку. Добавити ложечку цукру. В інший посуд ложку солі. Що сталося? З цукром? З сіллю? Якою стала вода? Від чого залежить смак води?
Дослід № 4.
Припущення: Температура води залежить від температури навколишнього середовища.
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонувати вихованцям скуштувати воду на смак, доторкнутися до посудини з трохи нагрітою водою кімнатної температури і принесеної з холоду. Від чого залежить температура води?
Дослід № 5.
Припущення: Вода не міняє форми.
ХІД ДОСЛІДУ
Взяти гумову рукавичку, обережно наповнити її водою з глечика. Спосте-рігати, що вода набула форми рукавички. Зробити такий же дослід з іншими ємностями (бокал, колба, целофановий мішечок, надувна кулька, різні склян-ки). Зробити висновок: вода змінює форму. Отже, припущення не підтверди-лось.
Дослід № 6.
Припущення: Легкі предмети плавають, важкі тонуть.
ХІД ДОСЛІДУ
У прозору посудину, користуючись умовною міркою, опустити піску, глини, дрібних камінців, по 2-3 предмети однакової форми та об’єму, але з різного матеріалу (дерева, скла, пластмаси, паперу, тканини, воску), використовую-чи послідовні дії. Вчити дітей пояснювати поведінку цих предметів у воді. Чому деякі з них плавають, інші тонуть, а окремі розчиняються, змінюючи забарвлення води.
Дослід № 7.
Припущення: Повітря містить воду.
ХІД ДОСЛІДУ
Заповніть банку кубиками льоду та закрийте її кришкою. Почекайте поки вона охолоне. Що відбувається на зовнішній стороні банки? Протріть банку сухою тканиною. Чи намокла тканина? На стінках банки утворились краплини води, тому що повітря поряд з нею стало холодним.
Дослід № 8.
Припущення: Вода, що оточує нас, не завжди чиста, але її можна очистити.
ХІД ДОСЛІДУ
Прозорі пробірки наповніть водою в рівному об’ємі. Першу — водою з водопровідного крана, другу — водою з калюжі, третю — дощовою водою. Спершу слід роздивитись воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі. Воду з другої та третьої пробірки треба очис-тити.Запропонуйте пропустити її через фільтри: піщаний, з вугілля чи через серветку. Діти роблять висновки. Припущення підтвердилося.
Дослід № 9.
Припущення: Вода, проходячи через пісок, камінці, забруднюється.
ХІД ДОСЛІДУ
Для досліду можна використати пластикову пляшку, попередньо розрізавши її на дві частини — більшу і меншу. Спочатку покладіть в лійку крупних річкових камінців, зверху насипте дрібніших камінців, а на них пісок, посередині покладіть найбільший камінець. Вставте лійку в більшу частину. Наберіть в посудину з поділками брудної (каламутної) води. Відмітьте фломастером рівень води в посудині. Повільно лийте воду на камінець. Коли всю воду буде вилито, залиште пристрій для фільтрування на деякий час. Які зміни відбулися? Виміряйте, яка частина води очистилася.
Дослід № 10.
Припущення: Люди не втрачають воду під час дихання.
ХІД ДОСЛІДУ
Подихайте на холодне скло. Воно вкриється крапельками води, запотіє. Звідки взялася вода? Це ми її виділяємо під час видиху. За добу людина втрачає приблизно десять склянок води. Отже, стільки ж її треба випити або спожити з їжею.
Дослід № 11.
Припущення: Вода сама не рухається вгору.
ХІД ДОСЛІДУ
Опустіть у воду смужку рушника, виготовленого з паперу. Спостерігайте, що буде відбуватися.
ДОСЛІДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ПОВІТРЯМ

Завдання: експериментальним шляхом довести, що повітря має вагу. Закрі-пити знання дітей про те, що повітря є скрізь навколо нас, його містять всі оточуючі порожнисті предмети, такі матеріали, як пісок, земля, вода тощо. Уточнити уявлення дітей про те, що повітря — складова життя людини.Роз-вивати уважність, допитливість.
Дослід № 1.
Припущення: Повітря не має в оточуючих предметах.
ХІД ДОСЛІДУ
Продемонструвати порожнюю відкриту банку, поліетиленовий пакет. За-питати, що в них є. Запропонувати кожній дитині згорнути щільно складений поліетиленовий мішечок з боку отвору в трубочку рухати від себе. Що ста-лося?(Повітря, яке було в мішечку, ми поступово зібрали до купи, про що свідчить повітряна «подушечка», що утворилася в результаті наших дій).
Діти роблять висновок, що повітря прозоре, воно є в банці, в пакеті, в інших предметах, які стоять на столах, воно нас оточує.
Дослід № 2.
Припущення: Повітря всередині нас.
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонуйте малятам подути в соломинку або тоненьку трубочку, один кінець якої занурений у склянку з водою. З’явилися бульбашки. Що це? Повітря. Звідки взялося? З наших легенів, ми вдихнули його. Отже при-пущення підтвердилося: повітря є всередині нас.
Дослід № 3.
Припущення: Всередині цеглини, піску, поролону, землі повітря немає.
ХІД ДОСЛІДУ
У банку з водою по черзі вкиньте цеглинку, жменьку піску, поролону. В другу баночку — грудочку землі. Спостерігайте появу бульбашок навколо предметів. Що це? (Повітря). Звідки з’явились бульбашки, що містять по-вітря? Воно містилося всередині вкинутих у воду речовин. Отже, повітря не видно, бо воно прозоре, але воно є в речовинах. Тож припущення не підтвер-дилося.
Дослід № 4.
Припущення: Повітря в своєму складі містить воду.
ХІД ДОСЛІДУ
Візьмемо аркуш альбомного паперу і покладемо його на губку. Губці цій вранці вже довелося «попрацювати». Наприклад, помити посуд. А потім години 3-4 «відпочити». Зверху губка буде практично сухою, а всередині — трішки вологою. Прямо, як справжня хмарка. Адже вона ніколи н е буває абсолютно сухою, навіть якщо не крапає дощем, тому що складається з малюсіньких крапельок води.
За допомогою кришечки будемо потроху змочувати губку. (Дуже важливо не поспішаючи робити це маленькими порціями, щоб губка встигала вбирати воду). На початку досліду папір під губкою буде залишатися сухим, навіть коли ми спробуємо вичавити губку, нам це не вдасться, бо губка ще не-достатньо просякла вологою і недостатньо волога. Точнісінько так відбу-вається і зі справжніми хмарами. Якщо вони білі і пухнаті не загрожують дощем, то можна сказати, що вологість низька. Продовжуємо доливати воду. Через деякий час знову спробуємо віджати губку. Цього разу наші зусилля увінчаються успіхом у вигляді кількох крапельок. Таке іноді відбувається й у природі. Пригадаємо хоча б короткочасний «грибний дощ». Додаємо ще деяку кількість води. Тепер на аркуші паперу під губкою з’явилася і почала розповзатися волога пляма. Це значить, що губка настільки просякла водою, що більше не спроможна її утримувати. Це і є висока вологість. Така воло-гість виникає тоді, коли небо затягнуте важкими сірими хмарами й от-от піде дощ. Дослід можна повторити, поклавши губку на долоню дитини. Тоді вона зможе відчути зміни вологості і на тактильному рівні (на дотик). Зверніть увагу дитини на зміни відтінків кольору губки і на те, що вона стала важкою.
Дослід № 5.
Припущення: Тканина під вологою не може залишатися сухою.
ХІД ДОСЛІДУ
Засуньте тканину в склянку настільки щільно, щоб вона не могла випасти, якщо склянку перевернути. Переверніть склянку і, держачи її прямо, опустіть у миску з водою. А тепер підніміть склянку. Тканина мокра? Тканина су-ха. Так відбувається тому, що склянка заповнена повітрям. Вода не може витиснути повітря, тому тканина залишається сухою. Що відбудеться, якщо склянку нахилити? Більшість предметів на перший погляд порожні, а нас-правді вони заповнені повітрям. Щоб заповнити ці предмети, вода повинна витиснути повітря. Отже припущення не підтвердилося.
Дослід № 6.
Припущення: В грудочках цукру-рафінаду є повітря.
ХІД ДОСЛІДУ
Вкиньте грудочку цукру-рафінаду в склянку з чаєм, зверніть увагу на бульбашки, що піднімаються на поверхню. Це сховане у дрібнесеньких порах повітря. У міру того, як вода потрапляє всередину грудочки, маленькі легкі бульбашки повітря залишають місця, де вони причаїлися. Якщо прислуха-тись, можна почути тихе шипіння, що супроводжує процес. А тепер замість цукру-рафінаду, вкинемо цукор-пісок. Чи така кількість бульбашок підні-мається вгору? В чому причина? Швидке розчинення? Відсутність проміжків між піщинками? А можливо все разом. Корисна річ — вранішній чай! Є привід для постійних роздумів.
ДОСЛІДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ҐРУНТОМ ТА ПІСКОМ

Завдання: продовжувати вчити дітей розрізняти вологу та суху землю, пока-зати властивості піску.
Дослід № 1.
Припущення: Волога земля – м’яка, а суха – тверда .
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонувати дітям узяти жменю мокрої та жменю сухої землі і стиснути руки в кулаки. Волога земля мяка, зліплюється в грудку, з неї можна ви-тиснути воду.Суха земля тверда, при здавлюванні розсипається.
Дослід № 2.
Припущення: Пісок не розтирається.
ХІД ДОСЛІДУ
Кожній дитині запропонувати взяти щіпку піску, покласти на долоні і розперти. Чому розтирається пісок? З чого він складається? Якого розміру окремі піщинки? Якого кольору? Чи зкріплюються вони в грудку?Чому?
ДОСЛІДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З ЛЬОДОМ

Завдання: Продовжити розширювати знання про деякі властивості води (при замерзанні вона перетворюється в лід; він холодний, слизький, від нагрівання перетворюється на воду. Розвивати спостережливість, допитливість.Спосте-реження бажано проводити за будь-якої погоди, а також вибирати такі місця, де льодяні бурульки бувають по-різному освітлені протягом дня. Для пов-ноти уявлень наповнити посуд водою і домогтися утворення льоду в різних формах і різного кольору.
Дослід № 1.
Припущення: Лід — твердий, слизький.
ХІД ДОСЛІДУ
Те, що лід слизький педагог доводить пропонуючи дітям поковзатися льодяними доріжками. Твердість перевіряємо обстежуючи льодяну бурульку або льодяну кульку на дотик — ударяючи по них яким-небудь предметом. Бурулька розбивається на дрібні кристалики, падаючи з висоти, занурюючись у сніг.
Дослід № 2.
Припущення: Колір льоду не залежить від кольору води, а форма посуду не визначає форми льоду.
ХІД ДОСЛІДУ
Лід утворюється від замерзання води. Нагріваючись, лід перетворюється на воду. Засвоєнню цієї ознаки сприяє утворення льоду з води різного кольору. Колір льоду визначає колір води. Форма визначається формою посудини. Пропонувати підфарбувати воду в різний колір, розлити в різноманітні формочки і винести на мороз. Коли вода перетвориться на лід, фігурки обережно вийняти з формочок. Діти роблять висновки.
Дослід № 3.

Припущення: Лід тоне у воді.
ХІД ДОСЛІДУ
Візьміть невелику коробочку з пластмаси, налийте в неї холодну воду і поставте в морозильну камеру холодильника. Через деякий час лід готовий. Наповніть глибоку тарілку водою. Обережно покладіть кубик льоду на воду в тарілці. Лід не тоне у воді, а плаває на її поверхні. Це означає, що він легший від води, і вже однієї цієї властивості досить, щоб виділити лід з інших твердих речовин як виняток. Завдяки цій особливості льоду крига у водоймах з’являється лише на поверхні.Якби лід тонув у воді, на поверхні утворю-валися б усе нові й нові його шари. Вони, в свою чергу, опускалися б униз, і водойма промерзла б до самого дна. Внаслідок цього водяні рослини на дні були б сковані кригою, а рибі та всьому живому, що знаходилось у воді, загрожувала б неминуча загибель. Та, на щастя, у природі цього не відбува-ється.
Дослід № 4.
Припущення: Лід тане, якщо його посипати сіллю.
ХІД ДОСЛІДУ
Візьміть кубик льоду, покладіть його на тарілку. Спробуйте посипати кубик льоду сіллю. Що відбувається з сіллю? Сіль змішується з льодом. Солоний лід тане швидше, бо температура його нижча, ніж у несолоного льоду.
Дослід № 5.
Припущення: Лід швидше розтане в гарячій воді, потім на тарілці і в останню чергу — в холодній воді.
ХІД ДОСЛІДУ
Спостерігайте: що буде відбуватися, якщо один кубик льоду покласти в холодну воду, другий — в гарячу воду, а третій — на тарілку. Відмітьте за годинником, за який час розтали кубики льоду.
Дослід № б.
Припущення: Лід займає більше місця ніж вода, тому кришка стакана підні-меться.
ХІД ДОСЛІДУ
Візьміть пластмасовий стаканчик з кришкою. Заповніть його водою і закрий-те кришкою. Винесіть на мороз або поставте в морозильну камеру. Що від-бувається, коли вся вода в ньому перетвориться на лід? Лід займає більше місця, ніж вода. Він піднімає кришку, коли його об’єм стає більшим від об’єму стакана.
ДОСЛІДИ ДЛЯ ДІТЕЙ З СНІГОМ

Завдання: вчити дітей розрізняти і називати ознаки снігу( білий, холодний, може бути пухким, розсипчастим при перенесенні у приміщення сніг пе-ретворюється на чисту або брудну воду, а вода на дворі у лід); розвивати причинно-наслідкові зв’язки, виховувати спостережливість.
Дослід № 1.
Припущення: Весь сніг білий.
ХІД ДОСЛІДУ
Взяти сніг з кількох місць на ділянці дитячого садка. Уточнення кольору домогтися через порівняння за кольором відомих дітям предметів ( аркуш паперу, біла фарба, речі дитячого одягу, посуд тощо). Висновки діти роблять самостійно.
Дослід № 2.
Припущення: Сніг охолоджує всі предмети.
ХІД ДОСЛІДУ
Дітям потрібно винести в посудині воду різної температури і поставити на сніг. Спостерігати за змінами снігу навколо посудини( від тепла сніг тане і перетворюється у воду) і температурою води в посудині ( за короткий час вода охолоджується від холодного снігу).
ВИСНОВКИ
1. "Яйце-субмарина".
Для досліду знадобиться сіль, велика ємність, сире яйце й вода. Заповни посудину до половини водою, акуратно опусти туди яйце. Яйце, звичайно ж, потоне. Потім дістань яйце, насип у воду побільше солі, залежно від об'єму води.
Нехай дитина розмішає воду до повного розчинення солі, знову покладіть яйце у воду. Цього разу яйце має спливти на поверхню. Якщо раптом воно не спливає, досипте солі.
Дитині старшого віку можна пояснити, що солона вода тримає предмети, тому що її густина вища. А малюкові просто скажи, що вода стала іншою й завдяки солі тримає яйце.

2. "Невидиме чорнило"
Прекрасний дослід для дітей, особливо для хлопчиків, які люблять гратися у шпигунів. Для досліду треба взяти аркуш білого паперу, пензлика, молоко або лимонний сік, свічку.
Проводити дослід треба так: у маленьку посудину налий трохи молока або лимонного соку. Нехай малюк пензликом на білому аркуші паперу щось намалює або напише. Потім залиш папір, щоб він просох.
Напис зникне. Потім просохлий аркуш паперу потримайте над полум'ям свічки на відстані не менше 10 см. Щоб напис проявився, постійно рухайте аркуш туди-сюди. І стежте, щоб він не встигнув загорітися.

© Shutterstock
3. "Чарівні папірці"
Цей старий дослід проводили ще наші батьки, щоб розважити нас. Візьми й надуй звичайну повітряну кульку, заготов маленькі шматочки паперу.
Потри кульку об вовняну тканину або об волосся. І нехай дитина піднесе кульку до папірців. Папірці повинні ніби "примагнітитися" до кульки. Дитині старшого віку можна пояснити, що це сталося завдяки статичній електриці.

4. "Смачні кристали"
Для досліду потрібна склянка, цукор, скріпка, олівець або соломинка, і товста бавовняна нитка. Наберіть у склянку дуже гарячу воду, додайте в неї цукор, розмішуючи ложкою, поки він не перестане розчинятися.
Тільки робити це треба швидко, щоб у воді розчинилося якомога більшу кількість цукру. Потім закріпи нитку на середині олівця, а на інший кінець нитки прив'яжи скріпку або щось важке. Потім помісти олівець на склянку, а нитка при цьому повинна опуститися в розчин і залишатися там натягнутою.
Поставте цю конструкцію у прохолодне місце на кілька днів. Нитка обросте білими цукровими кристалами, які малюк зможе навіть скуштувати на смак.

© Shutterstock
5. "Що розчиняється, а що ні".
Цей дуже пізнавальний дослід розрахований на дитину 4-5 років. У результаті такої розвиваючої гри малюк дізнається про властивості тих речовин, які оточують його в повсякденному житті.
Для досліду знадобиться 4 склянки з теплою водою, цукор, сіль, гречка та олія. Наповніть усі склянки водою, потім у кожну склянку насипайте по черзі по ложці однієї з речовин. Помішуючи воду в кожній ємності, спостерігайте з малюком за реакціями.
Зрозуміло, що цукор і сіль розчиняться, зерна гречки опустяться на дно, а олія плаватиме на поверхні води. Висновок простий: усі речовини по-різному взаємодіють з водою.
Завдання: Продовжити розширювати знання про деякі властивості води (при замерзанні вона перетворюється в лід; він холодний, слизький, від нагрівання перетворюється на воду. Розвивати спостережливість, допитливість.
Спостереження бажано проводити за будь-якої погоди, а також вибирати такі місця, де льодяні бурульки бувають по-різному освітлені протягом дня. Для повноти уявлень наповнити посуд водою і домогтися утворення льоду в різних формах і різного кольору.

Дослід № 1.
Припущення: Лід — твердий, слизький.
ХІД ДОСЛІДУ
Те, що лід слизький педагог доводить пропонуючи дітям поковзатися льодяними доріжками. Твердість перевіряємо обстежуючи льодяну бурульку або льодяну кульку на дотик — ударяючи по них яким-небудь предметом. Бурулька розбивається на дрібні кристалики, падаючи з висоти, занурюючись у сніг.

Дослід № 2.
Припущення: колір льоду не залежить від кольору води, а форма посуду не визначає форми льоду.
ХІД ДОСЛІДУ
Лід утворюється від замерзання води. Нагріваючись, лід перетворюється на воду. Засвоєнню цієї ознаки сприяє утворення льоду з води різного кольору. Колір льоду визначає колір води. Форма визначається формою посудини. Пропонувати підфарбувати воду в різний колір, розлити в різноманітні формочки і винести на мороз. Коли вода перетвориться на лід, фігурки обережно вийняти з формочок. Діти роблять висновки.

Дослід № 3.
Припущення: Лід тоне у воді.
ХІД ДОСЛІДУ
Візьміть невелику коробочку з пластмаси, налийте в неї холодну воду і поставте в морозильну камеру холодильника. Через деякий час лід готовий. Наповніть глибоку тарілку водою. Обережно покладіть кубик льоду на воду в тарілці. Лід не тоне у воді, а плаває на її поверхні. Це означає, що він легший від води, і вже однієї цієї властивості досить, щоб виділити лід з інших твердих речовин як виняток. Завдяки цій особливості льоду крига у водоймах з'являється лише на поверхні.Якби лід тонув у воді, на поверхні утворювалися б усе нові й нові його шари. Вони, в свою чергу, опускалися б униз, і водойма промерзла б до самого дна. Внаслідок цього водяні рослини на дні були б сковані кригою, а рибі та всьому живому, що знаходилось у воді, загрожувала б неминуча загибель. Та, на щастя, у природі цього не відбувається.

Дослід № 4.
Припущення: Лід тане, якщо його посипати сіллю.
Хід досліду
Візьміть кубик льоду, покладіть його на тарілку. Спробуйте посипати кубик льоду сіллю. Що відбувається з сіллю? Сіль змішується з льодом. Солоний лід тане швидше, бо температура його нижча, ніж у несолоного льоду.

Дослід № 5.
Припущення: Лід швидше розтане в гарячій воді, потім на тарілці і в останню чергу — в холодній воді.
Хід досліду
Спостерігайте: що буде відбуватися, якщо один кубик льоду покласти в холодну воду, другий — в гарячу воду, а третій — на тарілку. Відмітьте за годинником, за який час розтали кубики льоду.

Дослід № б.
Припущення: Лід займає більше місця ніж вода, тому кришка стакана підніметься.
Хід досліду
Візьміть пластмасовий стаканчик з кришкою. Заповніть його водою і закрийте кришкою. Винесіть на мороз або поставте в морозильну камеру. Що відбувається, коли вся вода в ньому перетвориться на лід? Лід займає більше місця, ніж вода. Він піднімає кришку, коли його об'єм стає більшим від об'єму стакана.

ДОСЛІДИ З ВОДОЮ
Вода. Завдання: Закріплювати знання дітей про властивості води (чиста, прозора, брудна, каламутна, забруднена, кольорова, тепла, холодна, розливається, ллється, капає). Формувати удошкільнят переконання, що вода — це рідина, її не можна поставити, покласти, її можна тримати в посуді, що воду треба берегти, користуватися нею економно, оскільки вона є необхідною для рослин, тварин, людей. Розвивати спостережливість, допитливість, здатність встановлювати найпростіші зв'язки і взаємозв'язки в стані речовин.

Дослід № 1.
Припущення: Колір води не залежить від барвника.
Хід досліду
У дві прозорі склянки налити воду з водопровідного крана та дощову. Пропонувати порівняти її.
У склянку з водою покласти кілька кришталиків марганцевокислого калію. Якого кольору стала вода? Аналогічно проробити дослід, добавляючи інші барвники (два-три). Діти роблять висновок, що колір води залежить від барвника.

Дослід № 2.
Припущення: Вода — це рідина.
Хід досліду
Продемонструвати властивість води розливатися в різних напрямках, утворюючи плями різної форми і розміру. Вода ллється єдиною цівкою з посудини носиком (чайник, глечик, поливальниця) і кількома цівками, з посуду, що має овальний або круглий отвір. Чому?

Дослід № 3.
Припущення: Смак води залежить від розчинених в ній речовин.
Хід досліду
Запропонувати дітям скуштувати воду на смак. Вона без смаку. Добавити ложечку цукру. В інший посуд ложку солі. Що сталося? З цукром? З сіллю? Якою стала вода? Від чого залежить смак води?

Дослід № 4.
Припущення: Температура води залежить від температури навколишнього середовища.
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонувати вихованцям скуштувати воду на смак, доторкнутися до посудини з трохи нагрітою водою кімнатної температури і принесеної з холоду. Від чого залежить температура води?

Дослід № 5.
Припущення: Вода не міняє форми.
Хід досліду
Взяти гумову рукавичку, обережно наповнити її водою з глечика. Спостерігати, що вода набула форми рукавички. Зробити такий же дослід з іншими ємностями (бокал, колба, целофановий мішечок, надувна кулька, різні склянки). Зробити висновок: вода змінює форму. Отже, припущення не підтвердилось.

Дослід № 6.
Припущення: Легкі предмети плавають, важкі тонуть.
ХІД ДОСЛІДУ
У прозору посудину, користуючись умовною міркою, опустити піску, глини, дрібних камінців, по 2-3 предмети однакової форми та об'єму, але з різного матеріалу (дерева, скла, пластмаси, паперу, тканини, воску), використовуючи послідовні дії, Вчити дітей пояснювати поведінку цих предметів у воді. Чому деякі з них плавають, інші тонуть, а окремі розчиняються, змінюючи забарвлення води.

Дослід № 7.
Припущення: найбільша крапля — холодна.
ХІД ДОСЛІДУ
Підберіть три маленькі однакові пробірки і накапайте в кожну з них по 20 крапель відповідно холодної, теплої та гарячої води однією і тією ж піпеткою. Порівняйте одержані об'єми води. Якщо однакова кількість крапель дозволила одержати різні об'єми води, то це означає, що гарячі, теплі й холодні краплі різних розмірів. Яка крапля найбільша, яка найменша? Частинки рідини однакові й нерозрізнені одна від одної. Але існує спосіб позначити поверхневий шар води.

Дослід № 8.
Припущення: повітря містить воду.
ХІД ДОСЛІДУ
Заповніть банку кубиками льоду та закрийте її кришкою. Почекайте поки вона охолоне. Що відбувається на зовнішній стороні банки? Протріть банку сухою тканиною. Чи намокла тканина? На стінках банки утворились краплини води, тому що повітря поряд з нею стало холодним.

Дослід № 9.
Припущення: Рослини п'ють холодну і кип'ячену воду.
Хід досліду
Візьміть два однакові живці будь-якої кімнатної рослини з швидкою вегетацією і помістіть їх у дві склянки.
1. З відстояною водою, взятою із водопровідного крану.
2. З кип'яченою водою.
Через кілька днів розгляньте обидва живці. Рослина з першої склянки вже має маленький корінець і готова до висадки у грунт, а в другої не помітно ніяких змін (негайно за допомогою дітей треба вжити заходів для порятунку рослини). Отже, рослини потребують води, яку взято з водопровідного крану, що відстоялася протягом деякого часу. В ній є необхідні речовини для росту і розвитку рослин; кип'ячена вода непоживна через те, що під час нагрівання й кип'ятіння корисні речовини в ній загинули.

Дослід № 10.
Припущення: Вода не рухається по стеблах і листях рослин, вона залишається в коренях.
ХІД ДОСЛІДУ
Для наочної доказовості руху води по всіх частинах рослин візьміть 1—2 пагони судинної рослини, наприклад бальзаміну з добре сформованою системою й помістіть їх у забарвлений розчин. Разом з дітьми спостерігайте, як бальзамін всмоктує зафарбовану воду. Отже припущення не підтвердилося.

Дослід № 11.
Припущення: вода, що оточує нас, не завжди чиста, але її можна очистити.
Хід досліду
Прозорі пробірки наповніть водою в рівному об'ємі. Першу — водою з водопровідного крана, другу — водою з калюжі, третю — дощовою водою. Спершу слід роздивитись воду в кожній пробірці через збільшуване скло. Висновок діти роблять самі. Воду з другої та третьої пробірки треба очистити.
Запропонуйте пропустити її через фільтри: піщаний, з вугілля чи через серветку. Діти роблять висновки. Припущення підтвердилося.

Дослід № 12.
Припущення: Вода, проходячи через пісок, камінці, забруднюється.
Хід досліду
Для досліду можна використати пластикову пляшку, попередньо розрізавши її на дві частини — більшу і меншу. Спочатку покладіть в лійку крупних річкових камінців, зверху насипте дрібніших камінців, а на них пісок, посередині покладіть найбільший камінець з колекції. Вставте лійку в більшу частину. Наберіть в посудину з поділками брудної (каламутної) води. Відмітьте фломастером рівень води в посудині. Повільно лийте воду на камінець. Коли всю воду буде вилито, залиште пристрій для фільтрування на деякий час. Які зміни відбулися? Виміряйте, яка частина води очистилася.

Дослід № 13.
Припущення: Люди не втрачають воду лід час дихання.
Хід досліду
Подихайте на холодне скло. Воно вкриється крапельками води, запотіє. Звідки взялася вода? Це ми ЇЇ виділяємо під час видиху. За добу людина втрачає приблизно десять склянок води. Отже, стільки ж її треба випити або спожити з їжею.

Дослід № 14.
Припущення: Овочі, фрукти, продукти у своєму складі мають воду.
Хід досліду
В цілий сухий поліетиленовий пакет покладіть кілька свіжих огірків або хліб. Акуратно закрийте пакет і покладіть у холодильник. Приблизно через добу на внутрішній поверхні пакета ясно видно крапельки води. Звідки вона взялася? Із вмісту пакета: з повітря, в якому завжди є водяна пара, та з продуктів, що містять воду.

Дослід № 15.
Припущення: Солона вода важча за яйце.
Хід досліду
Взяти дві склянки. В першу склянку налити води по вінця і опустити яйце (воно тоне). В іншу склянку налити води до половини і покласти чотири ложки солі. Коли основна частина солі розчиниться, розмішати і пустити в суміш яйце. Що відбулося? (Яйце плаває на поверхні). Чому?

Дослід № 16.
Припущення: кількість води впливає на дзвін.
Хід досліду
Приготувати тацю, на яку поставити різноманітні склянки до середини наповнені водою. Взяти паличку з кулькою на кінці і постукати по краю однієї із склянок. Чуєте дзвін. Повторити ще раз І послухати, як дзвенять склянки з водою. Можна експериментувати, відливаючи чи доливаючи воду. Виявляється, що кількість води впливає на дзвін.

Дослід № 17.
Припущення: Вода сама не рухається вгору.
Хід досліду
Опустіть у воду смужку рушника, виготовленого з паперу. Спостерігайте, що буде відбуватися.

Дослід № 18.
Припущення: надуту гумову кульку можна заштовхнути у відро з водою.
Хід досліду
Спробуйте заштовхнути надуту гумову кульку у відро з водою. Чи вдалося? Це важко зробити тому, що вода виштовхує її. Роздивіться, як піднімається вода у відрі коли ви заштовхнули туди кульку. Що буде відбуватися, коли ви не будете тиснути на кульку?

Дослід № 19.
Припущення: кулька і човник з пластиліну у воді не потонуть.
Хід досліду
Зліпіть кульку з пластиліну. Налийте воду в склянку і покладіть туди кульку. Чи плаває вона? Вона потонула? Розімніть, зліпіть з пластиліну човник з високими бортами. Чи плаває зараз пластилін? Так. Човник займає більше місця ніж кулька, тому він більше витісняє води. Вода так сильно давить на човник, що утримує його на поверхні. Металеві човни дуже важкі, вони мають таку форму, яка витісняє багато води. Вода натискує на корабель з такою силою, яка достатня, щоб він не потонув.

Дослід № 20.
Припущення: сіль в океані утворилась внаслідок омивання дощем скель.
ХІД ДОСЛІДУ
1. Змішайте в паперовому стаканчику одну ложку солі з двома ложками піску. Зробіть кілька дірочок у дні другого стаканчика. Покладіть на його дно фільтрувальний папір. Налийте трохи води в плоску посудину. Покуштуйте її. Яка вона на смак? Уявіть, що це — океан. Покладіть на посудину-фільтр дві палички так, щоб можна було поставити паперовий стаканчик з піском і сіллю. Уявіть, що це — скелі. І розташуйте «скелі» над океаном. Повільно лийте воду на скелі. Уявіть, що це — дощ. Спостерігайте, як вода з чашки просочується до посудини. Покуштуйте воду в посудині. Яка вона на смак? Чому вона стала солоною? Зробіть висновок про те, звідки взялася сіль у воді з океану.
2. Поставте посудину з солоною водою (океан) на освітлену сонцем поверхню. Через кілька днів погляньте на посудину з водою. Що змінилося? Чого в посудині не вистачає? Куди поділася вода? Що це за біла речовина осіла на дні? Спробуйте на смак білий осад.

Дослід № 21.
Припущення: Голка, яка намазана жиром, також потоне.
Хід досліду
Налийте воду у дві однакові тонкі склянки. У кожну обережно покладіть по маленькому клаптику цигаркового паперу. На один клаптик покладіть не дуже товсту швейну голку, на другий обережно опустіть таку ж голку обмазану маслом чи жиром. Через деякий час папірці намокнуть і підуть на дно. Одна голка потоне, а змащена жиром лежатиме на поверхні води. Голки зроблені зі сталі і важать значно більше, ніж відповідно до їх об'єму вода. Тому обидві вони мусять тонути. Так і буде, якщо сухі голки обережно покласти на поверхню води. Оболонка з жиру не дає можливості голці потонути. Жир відштовхує від неї воду. Правильніше було б сказати, що голка не плаває у воді, а лежить на її поверхні.

ДОСЛІДИ З ПОВІТРЯМ
Повітря.

Завдання: експериментальним шляхом довести, що повітря має вагу. Закріпити знання дітей про те, що повітря є скрізь навколо нас, його містять всі оточуючі порожнисті предмети, такі матеріали, як пісок, земля, глина, вода тощо. Уточнити уявлення дітей про те, що повітря — складова життя людини. Розвивати уважність, допитливість.

Дослід № 1.
Припущення: Повітря не має в оточуючих предметах.
Хід досліду
Продемонструвати порожню відкриту банку, поліетиленовий пакет. Запитати, що в них є. Запропонувати кожній дитині згорнути щільно складений поліетиленовий мішечок з боку отвору в трубочку рухати від себе. Що сталося?
(Повітря, яке було в мішечку, ми поступово зібрали до купи, про що свідчить повітряна «подушечка», що утворилася в результаті наших дій).
Діти роблять висновок, що повітря прозоре, воно є в банці, в пакеті, в інших предметах, які стоять на столах, воно нас оточує.

Дослід № 2.
Припущення: Повітря всередині нас.
ХІД ДОСЛІДУ
Запропонуйте малятам подути в соломинку або тоненьку трубочку, дин кінець якої занурений у склянку з водою. З'явилися бульбашки. Що це? Повітря. Звідки взялося? З наших легенів, ми вдихнули його. Отже припущення підтвердилося: повітря є всередині нас.

Дослід № 3.
Припущення: Якщо гумову кульку наповнити повітрям, вона стає легшою за ту, яку не наповнено повітрям.
Хід досліду
Запропонуйте дітям зважити на терезах з двома чашами дві однакові гумові кульки. Зважування показало, що їх вага однакова. Тепер одна кулька наповнюється повітрям і вдруге зважуються обидві кульки. (Чаша, на якій кулька з повітрям, опускається вниз, отже ця кулька важча). Тож припущення не підтвердилося — повітря має вагу.

Дослід № 4.
Припущення: всередині цеглини, піску, поролону, глини, землі повітря немає
ХІД ДОСЛІДУ
У банку з водою по черзі вкиньте цеглинку, жменьку піску, поролону, глину. В другу баночку — грудочку землі. Спостерігайте появу бульбашок навколо предметів. Що це? (Повітря). Звідки з'явились бульбашки, що містять повітря? Воно містилося всередині вкинутих у воду речовин. Отже, повітря не видно, бо воно прозоре, але воно є в речовинах. Тож припущення не підтвердилося.

Дослід № 5.
Припущення: У воді немає повітря.
Хід досліду
Продемонструвати наявність повітря у воді можна за допомогою живця елодеї. Гілочку елодеї розріжте навпіл (пояснити дітям, що її взято для подальшого розмноження рослини) і опустіть зрізом униз у банку з водою. Спостерігайте появу бульбашок, які з'явилия на місцях зрізів. Звідки взялися вони в рослині? З води. Запропонувати дітям розглянути через збільшене скло будову стебла елодеї, воно має трубчату будову, завдяки чому рослина легко поглинає повітря, що міститься у воді.

Дослід № 6.
Припущення: Корені рослин не дихають під землею, бо там немає повітря.
Хід досліду
Грудочку твердої землі вкиньте в трилітрову банку з водою. Спостерігайте появу бульбашок. Звідки вони взялися? (Із землі). Рослини, як і всі живі істоти, дихають повітрям. Воно необхідно їм для росту і розвитку. Якщо фунт твердий, повітря в ньому мало і кореням майже нічим дихати. Треба рятувати рослину від загибелі: розпушити землю, тобто зробити «сухий полив».

Дослід № 7.
Припущення: Рослини, які оточують дитячий садок, не очищають повітря в груповій кімнаті.
Хід досліду
Наклейте паралельну смужку на щілину між вікном та підвіконням, на тих вікнах групової кімнати, які захищені з вулиці деревами, І на тих, що не захищені також. Через деякий час зніміть смужки, розгляньте їх. Який папірець брудний? Вочевидь, що дерева і кущі захищають у певній мірі будівлі збоку вулиць від пилу, бруду, шкідливих газів з автомобілів.

Дослід № 8.
Припущення: Кімнатні рослини не сприяють очищенню повітря в приміщенні.
ХІД ДОСЛІДУ
Вимийте водою листя фікуса, або іншої кімнатної рослини з великим листям. Разом із дітьми розгляньте воду, краще через збільшуване скло. Вона брудна, каламутна. Про що це свідчить? Домашні рослини збирають пил з повітря. Повторіть цей дослід через день-два. Збираючись на листі рослин, пил заважає рослинам дихати. Чим чистіше листя рослини, тим вільніше воно дихає і швидше росте.

Дослід № 9.
Припущення: Повітря в своєму складі містить воду.
Хід досліду
Візьмемо аркуш альбомного паперу і покладемо його на губку. Губці цій вранці вже довелося «попрацювати». Наприклад, помити посуд. А потім години 3—4 «відпочити». Зверху губка буде практично сухою, а всередині — трішки вологою. Прямо, як справжня хмарка. Адже вона ніколи не буває абсолютно сухою, навіть якщо не крапає дощем, тому що складається з малюсіньких крапельок води.
За допомогою кришечки будемо потроху змочувати губку. (Дуже важливо не поспішаючи робити це маленькими порціями, щоб губка встигала вбирати воду). На початку досліду папір під губкою буде залишатися сухим, навіть коли ми спробуємо вичавити губку, нам це не вдасться, бо губка ще недостатньо просякла вологою і недостатньо волога. Точнісінько так відбувається і зі справжніми хмарами. Якщо вони білі І пухнаті не загрожують дощем, то можна сказати, що вологість низька. Продовжуємо доливати воду. Через деякий час знову спробуємо віджати губку. Цього разу наші зусилля увінчаються успіхом у вигляді кількох крапельок. Таке іноді відбувається й у природі. Пригадаємо хоча б короткочасний «грибний дощ». Додаємо ще деяку кількість води. Тепер на аркуші паперу під губкою з'явилася і почала розповзатися волога пляма. Це значить, що губка настільки просякла водою, що більше не спроможна її утримувати. Це і є висока вологість. Така вологість виникає тоді, коли небо затягнуте важкими сірими хмарами й от-от піде дощ. Дослід можна повторити, поклавши губку на долоню дитини. Тоді вона зможе відчути зміни вологості і на тактильному рівні {на дотик). Зверніть увагу дитини на зміни відтінків кольору губки і на те, що вона стала важкою.

Дослід № 10.
Припущення: тканина під вологою не може залишатися сухою.
Хід досліду
Засуньте тканину в склянку настільки щільно, щоб вона не могла випасти, якщо склянку перевернути. Переверніть склянку і, держачи її прямо, опустіть у миску з водою. А тепер підніміть склянку. Тканина мокра? Тканина суха. Так відбувається тому, що склянка заповнена повітрям. Вода не може витиснути повітря, тому тканина залишається сухою. Що відбудеться, якщо склянку нахилити? Більшість предметів на перший погляд порожні, а насправді вони заповнені повітрям. Щоб заповнити ці предмети, вода повинна витиснути повітря. Отже припущення не підтвердилося.

Дослід № 11.
Припущення: Повітря не змінить форму трубки.
Хід досліду
Один кінець м'якої гумової трубки перетисніть затискачем або пальцями (а краще перегнути і затиснути). Другий кінець трубки піднесіть до рота. Вдуваючи повітря у трубку, ви змушуєте його розтягувати гуму, а відсмоктуючи повітря з трубки, бачите, як вона сплющується. Яка сила у нашому досліді змушує трубку сплющуватися? Коли повітря в ній майже не залишилось, то зовнішнє атмосферне повітря легко, не зазнаючи опору, здавлює гумові трубки, сплющуючи їх.

Дослід № 12.
Припущення: ми за допомогою своїх легенів можемо підніматися по пластиковій трубочці.
Хід досліду
Опустіть тонку пластмасову трубочку в склянку з солодкою водою. Другий кінець трубочки візьміть у рот і змусьте воду підніматися по трубочці вгору. Чому це відбувається? Яка сила діє на воду? Роль насоса виконують наші легені, ви викачуєте повітря з трубочки, змушуючи воду заповнювати порожній простір. Так от, отримуючи задоволення від смачного напою, знайте, що ви займалися наукою.

Дослід № 13.
Припущення: В грудочках цукру-рафінаду є повітря.
ХІД ДОСЛІДУ
Вкиньте грудочку цукру-рафінаду в склянку з чаєм, зверніть увагу на бульбашки, що піднімаються на поверхню. Це сховане у дрібнесеньких порах повітря. У міру того, як вода потрапляє всередину грудочки, маленькі легкі бульбашки повітря залишають місця, де вони причаїлися. Якщо прислухаись, можна почути тихе шипіння, що супроводжує процес. А тепер замість цукру-рафінаду, вкинемо цукор-пісок. Чи така кількість бульбашок піднімається вгору? В чому причина? Швидке розчинення? Відсутність проміжків між піщинками? А можливо все разом. Корисна річ — вранішній чай! Є привід для постійних роздумів.
Досліди з піском
Мета:
1. Допомогти дітям краще пізнати навколишній світ неживої природи;
2. Створити сприятливі умови для сенсорного сприйняття, вдосконалення таких життєво важливих психічних процесів, як відчуття, які є першими ступенями в пізнанні навколишнього світу.
3. Через ігри і досліди навчити дітей визначати фізичні властивості піску.
4. Навчити дітей робити самостійні висновки за результатами обстеження.
5. Виховувати моральні і духовні якості дитини під час її спілкування з природою.

Досліди і експерименти з піском:
№1 «Звідки береться пісок»
Матеріал: каміння, аркуші білого паперу, лупа.
Хід експерименту:
Візьміть 2 каменю і постукайте ними один про одного, потріть їх над аркушем паперу.
• Як ви думаєте, що це сиплеться?
• Візьміть лупи, розгляньте це.
• Як ми отримали пісок?
• Як у природі з'являється пісок?
Висновок: Вітер, вода руйнують камені, в результаті чого і з'являється пісок.

№2 «З чого складається пісок»
Матеріал: стаканчики з піском, аркуші білого паперу, лупи.
Хід експерименту:
Насипте пісок на листок паперу, з допомогою лупи розгляньте його.
• З чого складається пісок? (зерняток - піщинок)
• Як виглядають піщинки?
• Схожі піщинки одна на іншу?
Щоб вийшло велика гірка піску потрібно дуже багато піску.
Висновок: Пісок складається з дрібних піщинок, які не прилипають один до одного.

№3 «Легко сиплеться пісок»
Матеріал: підноси з піском.
Хід експерименту:
Запропонувати набрати в кулачок жменю піску і випустити його маленькою цівкою.
• Чи Легко він сиплеться?
Висновок: сухий пісок легко сиплеться і розсипається на порох.

№4 «Чому при сильному вітрі незручно грати з піском»
Матеріал: «пісочниця» - банку з насипаним тонким шаром піску.
Хід експерименту:
Розглядання заготовленої «пісочниці». Створюємо «ураган» - різко з силою стискаємо банку.
• Що відбувається і чому?
Висновок: Піщинки маленькі, легкі, не прилипають один до одного, вони не можуть утриматися ні один за одного, ні за землю при сильному струмені повітря.

№5 «Куди зникла вода»
Матеріал: стаканчики з піском і водою.
Хід експерименту:
В стаканчик з піском наллємо води. Торкнемося пісок.
• Яким він став?
• Куди зникла вода?
Висновок: вода швидко вбирається в пісок.

№6 «Ліпимо з піску»
Матеріал: підноси з мокрим піском.
Хід експерименту:
Спробуємо зліпити з мокрого піску кульки, ковбаски. Залишити до висихання
• Що відбувається з виробами з піску після висихання?
Висновок: З мокрого піску можна ліпити, але після висихання він розсипається.

№7 «Мокрий пісок приймає будь-яку потрібну форму»
Матеріал: піднос з мокрим піском, різні формочки.
Хід експерименту:
Насыплем мокрий пісок у формочки, зробимо фігурки.
• Які фігурки вийшли?
• З якого піску вдалося зробити фігурки?
Висновок: Мокрий пісок приймає будь-яку форму.

№8 «На мокрому піску залишаються сліди, відбитки»
Матеріал: підноси з мокрим і сухим піском.
Хід експерименту:
Запропонувати на сухому піску залишити відбитки долоньок.
• Добре видно відбитки?
Педагог змочує пісок, перемішує його, рівняє, пропонує на мокрому піску залишити відбитки долоньок.
• Тепер виходить? (Подивіться, видно кожен пальчик)
Висновок: На мокрому піску залишаються сліди, відбитки, а на сухому немає.

Підсумковий захід: «Пісочна країна» (малювання сухим піском)
Матеріал: сухий пісок, аркуші паперу з намальованими картинками, клеючі олівці.
Хід: Запропонувати клеючим олівцем обвести весь малюнок, а потім на клей насипати сухий пісок.
• Струсивши зайвий пісок подивитися, що вийшло.
Висновок: Сухим піском можна малювати.

Цікаві досліди та експерименти з пошуково-пізнавальної діяльності дітей
Тема: «Дізнаємося, яка вода».
Мета: познайомити дітей з водою та її властивостями, вода ллється, вода тепла, холодна; розвивати мовлення, збагачувати словник.
Обладнання: таз з теплою водою, таз з холодною водою, стаканчики для переливання на кожну дитину.
Мовний матеріал: що це? Це вода. Вода - тепла, вода - холодна, вода ллється.
Хід заняття:
Запропонувати дітям доторкнутися воду в тазиках , порівняти її. Вихователь пропонує дітям вибрати воду, якої вони хочуть вмитися. Діти вибирають теплу воду. Педагог показує табличку - Вода тепла. А в цьому тазу вода яка? Діти відповідають, табличка - Вода холодна. Потім діти переливають воду з однієї посудини в іншу, табличка - Вода ллється.

Тема: «Солодке, солоне, кисле».
Мета: познайомити дітей з різними смаковими відчуттями (солодке, кисле, солоне); розвивати мовлення, наближено називати предмети та їх якості.
Обладнання: тарілочки з цукром, сіллю, лимонним соком, стаканчики з водою, ложечки на кожну дитину.
Мовний матеріал: який(а) на смак?, кисла(ий), солодкий(а), солоний(а).
Хід заняття:
Вихователь пропонує дітям визначити і назвати продукти за смаком. Діти беруть стаканчики з водою, додають сіль, пробують. Вихователь задає питання: «Яка вода на смак?» діти відповідають наближено. Вихователь показує табличку - солона. Також діти пробують цукор і лимонний сік.

Тема: «Ігри з соломинкою».
Мета: ознайомити дітей з тим, що можна за допомогою повітря переміщати предмети (повітряна куля, шматочок вати, зім'ятий папір); розвивати бажання самостійно маніпулювати з предметами; розвивати мовлення, активізувати словник.
Обладнання: соломинки (трубочки), шматочки вати, паперу, повітряна куля, воротики.
Мовний матеріал: будемо дути, вата, трубочка, повітря.
Хід заняття:
На столі перед дітьми лежать трубочки, шматочки паперу, вати. Вихователь пропонує їм розглянути їх. Скласти човником долоню перед ротом і подути в неї. Діти дмухають, відчувають повітря. Вихователь показує табличку, просить дітей повторити. Потім взяти соломинку подути через неї на вату, пограти «подути» в воротики. Потім подути на повітряна куля, відзначити що предмети переміщуються за допомогою повітря.

Тема: «Вітер по морю гуляє».
Мета: продовжувати знайомити дітей з повітрям, повітря сильно дме сильний вітер; повітря слабо дме слабкий вітер.
Обладнання: паперові човники, таз з водою.
Мовний матеріал: будемо дути, подми сильно - сильний вітер, човник пливе швидко; подми тихо - слабкий вітер - човник пливе повільно.
Хід заняття:
Вихователь пропонує дітям розглянути човники з паперу. Помацати їх. Вихователь пропонує опустити човника у воду і спробувати подути на них. Дуйте сильно - човник пливе швидко, дуйте слабо човник пливе повільно. Вітер сильний, вітер слабкий.

Тема: «Що звучить».
Мета: навчити дітей визначати, що звучить; знаходити однакові за видаваному звуку предмети.
Обладнання: олівець, «шумелки» 4 штуки, молоточок.
Мовний матеріал: будемо слухати, як шумить, почуй однакові звуки.
Хід заняття:
Вихователь показує дітям і видає звуки різними предметами. Як стукає олівець? Як стукає молоточок? Як шумлять «шумелки». Діти слухають, відповідають. Потім повертаються назад і відгадують «Що звучить?».

Тема: «Біла вода».
Мета : ознайомити дітей з тим, що вода може забарвлюватися (змінювати колір), розвивати мовлення, активізувати словник.
Матеріал: ємності із чистою водою, гуаш, пензлики.
Мовний матеріал: що це? Це вода. Вода може змінювати колір? Яка вода? Вода жовта, вода червона, синя вода. Вода різнобарвна. Вода чиста.
Хід заняття:
Вихователь пропонує дітям розглянути воду в стаканчиках. Яка вода?Вода чиста. Вода може змінювати свій колір. Вихователь пропонує пофарбувати пензликом і фарбами воду в своєму стаканчику. Якого кольору вода? Діти називають колір. Вода стала різнобарвна. Вода може змінювати свій колір.

Тема: «Легкий, важкий».
Мета: показати дітям, що предмети бувають різної ваги, легкі і важкі, визначати вагу і групувати предмети по вазі.
Матеріал: предмети різні за вагою легкі і важкі, вішалка, 2 прозорих пакета.
Мовний матеріал: легкий, важкий.
Хід заняття:
На столі перед вихователем лежать різні за вагою предмети, вихователь пропонує дітям доторкнутися предмети, визначити, який із них легкий, а який важкий. Потім вихователь пропонує зважити предмети, показує, як це можна зробити за допомогою вішалки. Підкладають таблички легкий, важкий, діти наближено називають їх.

Тема: «Чарівний мішечок».
Мета: вчити дітей на дотик знаходити предмети різної величини, розвивати мовлення, наближено називати властивість предмета.
Матеріал: чарівний мішечок, предмети різного розміру.
Мовний матеріал: знайди великий предмет, знайди маленький предмет? Який за розміром? Великий, маленький.
Хід заняття:
Перед вихователем на столі лежить чарівний мішечок. Вона пропонує дітям пограти. Будемо знаходити великі і маленькі предмети. Знайди великий м'яч. Який це м'яч? Знайди маленький кубик. Який це кубик? Діти знаходять і відповідають.

Тема: «Знайомство з властивостями піску» (на вулиці).
Мета: ознайомити дітей з властивостями піску, розвивати мовлення, збагачувати словник.
Матеріал: пісок сухий, мокрий пісок, совочки, пісочниці.
Мовний матеріал: сухий пісок, пісок сиплеться, ліпити і будувати не можна, пісок мокрий, ліпити будувати можна, не сиплеться.
Хід заняття:
Вихователь пропонує зробити споруди і пасочки з сухого піску. У дітей нічого не виходить вихователь уточнює властивості піску, потім пропонує зробити теж саме з мокрим піском. Також уточнюється результат досвіду.

Досліди та експерименти в дитячому садку.
Мета: Розкривати багатогранність весняних явищ у природі та житті людини.
 Формувати знання дітей про явища природи навесні.
 Вчити спостерігати, бачити причинно — наслідкові зв’язки, робити висновки.
 Розвивати логічне мислення, мова, кругозір.
 Виховувати допитливість, любов до природи і дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Досліди для молодшого дошкільного віку
Мета: Підвести дітей до розуміння того, що сніг тане від будь-якого джерела тепла.
ЧИ МОЖНА ПИТИ талу воду.
Мета: Показати, що навіть самий, здавалося б, чистий сніг брудніше водопровідної води.
Хід: Взяти дві світлі тарілки, в одну покласти сніг, в іншу налити звичайну водопровідну воду. Після того, як сніг розтане, розглянути воду в тарілках, порівняти її і з’ясувати, в якій з них був сніг (визначити по сміттю на дні). Переконайтеся в тому, що сніг — це брудна тала вода, і вона не придатна для пити людям.
Але, талу воду можна використовувати для поливання рослин, а також її можна давати тваринам.
Досліди для середнього дошкільного віку.
ЗДАТНІСТЬ води відбивається навколишні предмети.
Мета: показати, що вода відображає навколишні предмети.
Хід: Внести до групи таз з водою. Запропонувати хлопцям розглянути, що відбивається у воді. Попросити дітей знайти своє відображення, згадати, де ще бачили своє відображення.
Висновок: Вода відображає навколишні предмети, її можна використовувати як дзеркала.
Мета: Підвести дітей до узагальнення «чиста вода — прозора», а «брудна — непрозора»
Хід: Приготувати дві баночки або склянки з водою і набір дрібних потопаючих предметів (камінці, гудзики, намистини, монетки). З’ясувати, як засвоєно дітьми поняття «прозорий»: запропонувати хлопцям знайти прозорі предмети в групі (стакан, скло у вікні, акваріум).
Дати завдання: довести, що вода в банку теж прозора (нехай хлопці опустять в банку дрібні предмети, і вони будуть видні).
Поставити запитання: «Якщо опустити в акваріум шматочок землі, чи буде вода такої ж прозорою?»
Вислухати відповіді, потім — продемонструвати на досвіді: в склянку з водою опустити шматочок землі і розмішати. Вода стала брудною, каламутною. Опущені в таку воду предмети не видно.
Обговорити. Чи завжди в акваріумі для риб вода прозора, чому вона стає каламутною. Прозора вода в річці, озері, морі, калюжі.
Висновок: Чиста вода прозора, через неї видно предмети; каламутна вода непрозора.
З ЧОГО ПТАХИ будують гнізда?
Мета: Виявити деякі особливості способу життя птахів навесні.
Матеріал: Нитки, клаптики, вата, шматочки хутра, тонкі гілочки, палички, камінчики.
Хід: Розглянути гніздо на дереві. З’ясувати, що птахові треба для його споруди. Винести найрізноманітніший матеріал. Помістити його поблизу гнізда.
Протягом декількох днів спостерігати, який матеріал стане в нагоді птиці. Які ще птахи прилетять за ним. Результат складають з готових зображень і матеріалів.
Досліди та експерименти для старшого дошкільного віку.
Кругообіг води в природі
Матеріали: великий пластмасовий посуд, банку поменше і поліетиленова плівка.
Хід: Налийте в посудину трохи води і поставте його на сонці, накривши плівкою. Сонце нагріє воду, вона почне випаровуватися і, піднімаючись, конденсуватися на прохолодній плівці, а потім капати в банку.
Расщепляем видимий сонячне світло на окремі кольори — відтворюємо ефект веселки.
Матеріали: Необхідна умова — ясний сонячний день. Миска з водою, лист білого картону і маленьке дзеркальце.
Хід: Поставте миску з водою на саме сонячне місце. Опустіть невелике дзеркало в воду, притуливши його до краю миски. Поверніть дзеркальце під таким кутом, щоб на нього падало сонячне світло.
Потім переміщаючи картон перед мискою, знайдіть положення, коли на ньому з’явилася відображена «веселка».
Мета: Показати, що вода не має форми, розливається, тече.
Хід: взяти 2 склянки, наповнені водою, а також 2-3 предмета, виконані з твердого матеріалу (кубик, лінійка, дерев’яна ложка та ін.) визначити форму цих предметів. Задати питання: «Чи є форма у води?». Запропонувати дітям знайти відповідь самостійно, переливаючи воду з одних судин в інші (чашка, блюдце, пляшечку і т.д.).
Згадати, де і як розливаються калюжі.
Висновок: Вода не має форми, приймає форму того судини, в який налита, тобто може легко змінювати форму.
Мета: Показати взаємозв’язок кількості та якості від розміру.
Хід: Помістіть в таз з водою велику і маленьку «крижини». Поцікавтеся у дітей, яка з них швидше розтане. Вислухайте гіпотези.
Висновок: Чим більше крижина — тим повільніше вона тане, і навпаки.